Žurnāls, interesanti raksti
Kā pareizi novērtēt dzīvokli
Agri vai vēlu un vismaz reizi dzīvē ikviens no mums saskaras ar nepieciešamību uzzināt sava īpašuma reālo cenu. Kā iemesls var būt īpašuma pārdošana, pirkšana, laulības līguma slēgšana, kredīta saņemšana, īpašuma sadale, mantojums, apdrošināšana u.tml. Aplūkosim trīs iespējas, kā novērtēt nekustamo īpašumu.
1. Visvienkāršākā
Šī metode pēc kuras tiek noteikta īpašuma cena ir vispopulārākā: plašsaziņas līdzekļos un/vai interneta reklāmas portālos tiek noskaidrotas līdzīgu dzīvokļu cenas iepriekšējos mēnešos un tiek aprēķināta īpašuma vidējā aritmētiskā cena.
Nedaudz darbietilpīgāka metode ir aprēķināt 1 kv.m vidējo cenu dzīvoklim Jūsu mikrorajonā, līdzīgā mājā, stāvā. Cenas svārstība būs atkarīga no konkrētā dzīvokļa plusiem un mīnusiem. Apskatīsim šos plusus un mīnusus.
Plusi:
- laba sabiedriskā transporta pieejamība, automašīnu stāvvietas tuvums;
- domofons;
- lifti (pasažieru un kravas);
- fiziskā objekta apsardze;
- centrs un/vai prestižs rajons;
- kluss, labiekārtots pagalms;
- tuvu esošs parks vai mežs, sakopta un apzaļumota apkārtne, tuvumā nav maģistrālo ceļu;
- jaunbūve;
- fiziski atbrīvots un juridiski "tīrs" dzīvoklis;
- iepirkšanās vietu tuvums (būtisks diennakts pārtikas veikala tuvums);
- skats aiz loga;
- jaunas komunikācijas.
Mīnusi ir visi pretējie apstākļi iepriekš minētajam. Notekti mīnuss ir arī dzīvoklis ar neērtu plānojumu un nelielu platību (piemēram “Hruščova laika” mājas). Objektīvi nosakiet sava dzīvokļa plusus un mīnusus, un,izvēloties līdzvērtīgu dzīvokļu vidējo kvadrātmetra cenu, Jūs vairāk vai mazāk adekvāti noteiksiet sava īpašuma cenu.
2. Profesionālā
Profesionāla nekustamā īpašuma vērtētāja pakalpojumi (īpašuma novērtēšana klātienē, vērtējuma apraksta sagatavošana) izmaksās apmēram EUR 100-150 un tiks sagatavots 2-3 dienu laikā. Ja dzīvoklis vai ēka atrodas piepilsētā, izmaksas palielināsies par 5-10%.
Profesionāls nekustamā īpašuma vērtētājs rūpīgi analizē visus īpašuma plusus un mīnusus, pārliecinās par būvniecībā un/vai remontā izmantoto materiālu un remontdarbu kvalitāti. Pēc īpašuma apskates, iegūtā informācija tiek apkopota un Jūs saņemsiet oficiālu īpašuma novērtējumu. Ņemiet vērā, ka vērtētāja notektā īpašuma cena var atšķirties no īpašuma reālās vērtības aptuveni 10-15% apmērā. Tā var būt gan lielāka gan arī mazāka.
3. Internetā
Pēdējā laikā arī internete vietnēs tiek piedāvātas iespējas novērtēt nekustamo īpašumu. Šis pakalpojums nemaksā daudz un tā izmantošana ir vienkārša – ir tikai jāaizpilda sagatavotā anketa.
Daži padomi:
- 1. stāva dzīvokļi, kuros var ierīkot birojus un veikalus, maksā dārgāk nekā citi. Tas pat attiecas uz dzīvokļiem perspektīvos rajonos.
- Novērtējot kotedžas, privātmājas un vasarnīcas, noteikti tiek ņemtas vērā būvniecībā izmantoto materiālu izmaksas, to kvalitāte. Noslēgumā vēlos pateikt, ka izmantojot divus dažādus novērtēsanas veidus, Jūs iegūsiet daudz precīzāku sava īpašuma novērtējumu. Attiecieties pret īpašuma novērtēšanu nopietni un apdomāti!
Kā pareizi pārdot dzīvokli. Ieteikumi jaunajiem nekustamā īpašuma speciālistiem.
Lielāko tiesu – viss sastāv no sīkumiem. No šiem sīkumiem sastāv arī nekustamā īpašuma speciālista darbs un, ņemot vērā šos sīkumus, jūsu darba efektivitāte palielināsies vairākkārtīgi. Lūk, daži jūsu pieredzējušo kolēģu ieteikumi.- Ar klientu esiet laipni un draudzīgi. Bet ievērojiet – nepārkāpiet robežu, visam ir jābūt ar mēru!
- Uz klienta jautājumiem atbildiet profesionāli. Sarunā ar jums klientam ir jābūt pārliecinātam par jūsu kompetenci.
- Necentieties slēpt dzīvokļa trūkumus. Klients tos uzzinās tik un tā, bet jūs būsiet zaudējis viņa uzticību.
- Centieties līdzsvarot īpašuma plusus un mīnusus Esiet kreatīvi – plusi ir ikvienam īpašumam. Protiet tos atrast un parādīt klientam.
- Iepazīstinot ar īpašumu ģimeni, sarunā lielāku uzmanību pievērsiet sievietei, jo tieši viņa būs tā, kura rūpēsies par dzīvokli, mājīgumu tajā. Pievērsiet viņas uzmanību ainavai aiz loga, ērtajam plānojumam. Vīrieša uzmanību piesaistīs augsti griesti, autostāvvietas ērtais novietojums.
- Dzīvoklim ir jābūt sakārtotam. Acīs nedrīkst “durties” esošo īpašnieku izmētātās mantas.
- Mēbeļu izvietojumam jābūt tādam, lai radītu maksimālu brīvas telpas sajūtu.
- Nekad nesakiet, ka šā brīža īpašnieki ir slikti cilvēki. Doma par dzīvoklī mitušiem sliktiem cilvēkiem var atturēt pircēju no dzīvokļa iegādes.
- Ja aiz logiem paveras skaists skats – atveriet aizkarus, pievērsiet tam klientu uzmanību. Ja aiz loga skats neiepriecina, aizkarus neatveram un cenšamies tikšanos dzīvokļa apskatei sarunāt vakarā.
- Nesarunājiet dzīvokļa apskati sastrēgumstundās. Pirmkārt, klients var ierasties ar nokavēšanos un būs aizkaitināts. Viņam var rasties iespaids, ka dzīvoklis atrodas tālu un nokļūšana ir neērta.
- Esiet laipni arī ar ērcīgiem klientiem. Varbūt viņam šodien vienkārši ir slikta diena vai tāds nīgrs noskaņojums. Līdz ritdienai nomierināsies un piezvanīs jums no jauna.
- Dzīvokļa apskates laikā nav vēlama dzīvokļa īpašnieka vai viņa ģimenes locekļu atrašanās tajā. Vienojieties par to ar īpašnieku jau iepriekš.
- Ja blakus esošajā dzīvoklī dzīvo "skaļi" kaimiņi, satiecieties ar viņiem iepriekš un palūdziet ievērot klusumu dzīvokļa apskates laikā.
- Dzīvoklī nekas nedrīkst norādīt uz dzīvnieku klātbūtni.
Ar laiku arī jums būs savi darba "knifi", ar kuriem varēsiet padalīties ar saviem jaunajiem kolēģiem!
Parūpējieties, lai jums pie rokas būtu visi nepieciešamie dokumenti:
- Īpašuma tiesības apliecinošais dokuments.
- Inventarizācijas lieta.
- Līgums par dzīvokļa apskati/Dzīvokļa apskates akts
- Pirkuma līgums/projekts/paraugs.
Parūpējieties, lai jums vienmēr “pa rokai” būtu mērlenta. Gadījumam, ja potenciālais pircējs vēlas pārliecināties par iespējām dzīvoklī ievietot savas mēbeles.